The Blog

harmonylogo
By / ANNOUNCEMENTSHARMONY

Harmony 2016 Awards

1. Mind Games – The Chess Competition

S.No. School Student Name & Grade Award
 1. Cathedral & John Connon School, Mumbai Dhruv Sanghai—Grade 9

Himay Kapadia—Grade 8

Second Runner-up
 2. Sanskriti School, Chanakya Puri, New Delhi Ahaan Kanaujia—Grade  8

Kautil Kakaumanu—Grade 9

First Runner Up
 3. PSBB K K Nagar, Chennai Deepak K. – Grade 9

Siddharth S.—Grade 8

Winner

2. Street Blenders – Street Play 

S.No. School Student Name & Grade Award
1. The Shri Ram School, Moulsari, Gurgaon Raunak Sahu—11

Nandini Chowdhury—11

Pritish Basak—11

Baanyasri Goel—11

Ishan Singla—11

Special Mention
2. Chettinad Vidya Mandir, Karur Prathna Sharma–11

Bhaibha Das– 8

A.Shrivardhani– 10

Devika N Nair–9

S. Aswathi– 9

Special Mention
3. Purkal Youth Development Society, Dehradun Ankur Mamgain–11

Manisha Rawat–10

Shalini Sharma–10

Akash Pokhriayal–11

Parul Bhatt–11

Second Runner-Up
4. Maharaja Sawai Bhawani Singh School, Jaipur Omaryan Sengar–10

Sejal Singhal–9

Jay Agarwal–10

Somya Srivastava–10

Rishabh Jain–10

First Runner-Up
5. Scholastica School, Uttara, Dhaka, Bangladesh Samin Matin—8

Safwan Wahid Nuhaan – 8

Saif Al Iman Shota – 8

Labib Mahid Khan – 8

Md. Mushfique – 8

 

Winner (Tie)
6. Springdales School,  Dhaula Kuan Tanishka Aggarwal – 9

Chetna Rawat – 11

Arjun Maniktala – 11

Annvii Kimar – 11

Aashna Minocha – 11

Winner (Tie)
  3. Reel To Real – The Motion Picture

S.No. School Student Name & Grade Award
1. Springdales School, Pusa Road Sabhya Jaggi—all Grade 11

Anamika Sudhakar

Gurkirat Singh

 

Special Mention
2. DPS Sushant Lok, Gurgaon Aashna Bhoyar—all Grade 11

Vidhiie Shekhar

Bhavya Joshi

 

Best Story
3. Vivek High School, Chandigarh Satyark Sharma—all Grade 10

Agam Mann

Jai Pannu

 

Best Editing
4. Scottish High International School, Gurgaon Devesh Tulsiyan—all Grade 11

Rahul Kochar

Shagun kulshreshtha

 

First Runner-Up
5. Jayshree Periwal International School, Jaipur Tilak Raj Maheshwari—all Grade 11

Vedika Bhasin

Yukta Taneja

 

Best Movie for Highlighting a Social Cause

 

4.  Magic With Colours – The Creative Arts
S.No. School Student Name & Grade Award
1. Vidyodaya Girls Higher Secondary School, Chennai Deepika G. –9

 

Special Mention
2. Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya, Jaipur Jhanvi Mathur—8

 

Special Mention
3. RPVV Lajpat Nagar, New Delhi Prabhdeep Singh— 8

 

Second Runner-Up
4. Brilliant Stars School, Tripura Ishita Bhaumik—9

 

First Runner-Up
5 VidyaGyan  School, Sitapur Anand Chauhan—9

 

Winner


  1. Sense Reason & Intellect – The Debate Competition

 

S.No. School Student Name & Grade Award
1. VidyaGyan School, Sitapur Rajvardhan Singh—10

 

Special Mention
2. PSBB  K K Nagar Hemanth B.—11

 

2nd Best Speaker
3. NLK Group of Schools, Kanpur Stuti Singh—11

 

2nd Best Speaker
4. Happy Days, Madhya Pradesh Saransh Sharma—11

 

2nd Best Speaker
5. Bhavan Vidyalaya, Chd Shresth Jain—11

 

1st Best Speaker
6. DPS Sector 45, Gurgaon Shubh Chadha—11

 

1st Best Speaker
7. The Doon School, Dehradun

 

 Rishabh Goel—11

Sumer Vaidya–11

Gunvir Paintal—10

 

1st Runner Up
8. DPS  Sector 45, Gurgaon Shubh Chadha—11

Yagnesh Sharma – 11

Rhea Basaria – 11

Anusha Choudhury – 11

Vaibhav Gupta – 11

 

Winner

 

  1. Youth Leader

 

S.No. School Name, City Group A – Student Name (Youth Leader) Grade Group B – Student Name (Youth Leader) Grade Award
1 Chettinad Vidya Mandir, Karur R. Prithi 10 S. Brintha 9 Finalist
2 DHSS, Bhutan Tashi Tshering 11 Tandin Wangmo 9 Finalist
3 Jayshree Periwal High School, Jaipur Ishita Agarwal 11 Khushboo Daga 11 Finalist
4 Maharaja Sawai Bhawani Singh School Akshat Joshi 11 Aarushi Goenka 11 Finalist
5 Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya Amishi Agrawal 11 Mann Gera 11 2nd Runner Up
6 Purkal Youth Development Society Aditi Thapli 10 Muskan Godiyal 10 1st Runner Up
7 Scottish High International School, Gurgaon Isha Sharma 11 Utsav Dutt Sharma 11 Finalist
8 Shrimad Rajchandra Divine Touch, Hughes Road, Mumbai Sayam Jhaveri 10 Manav Mody 9 2nd Runner Up
9 Strawberry Fields High School, Chandigarh Chaitanya Gupta 10 Adit Jindal 10 Finalist
10 Tagore International School, Vasant Vihar, New Delhi Devarshi Paul 11 Sanjeet Aggarwal 9 Finalist
11 The Shri Ram Moulsari, Gurgaon Sia Bishnoi 11 Taahira Bhalla 9 Winner
12 Vana Vani Matriculation Higher Secondary School, Chennai Jwalika Balaji 11 Shreya Atteri 11 Finalist

 

School Award

 

II Runner Up: Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya, Jaipur

 

I Runner Up: The Shri Ram School, Moulsari, Gurgaon

 

Champions 2016: Purkal Youth Development Society, Dehradun

Leave a Comment

Your email address will not be published.